Zařazení kardia v netréninkových dnech

8 příspěvků
Strana 1 z 1

Pro přidání tématu nebo reagování na téma musíte být přihlášení.
Pokud nejste registrovaní, tak se prosím registrujte.

Zařazení kardia v netréninkových dnech

Zdravím,

mám dotaz ohledně kardio tréninku v netréninkových dnech.

Cvičím z velké části ve formě splitu, 3x-4x týdně. Momentálně Pondělí, Středa, Pátek, Sobota. V úterý a čtvrtek bych rád zařadil kardio hlavně kvůli vyrýsování.

Dříve jsem cvíčil HIIT tréninky jako tabatu apod., ale postupem času jsem to nezvládal uregenerovat. Pro tento účel jsem si tedy koupil na podzim/zimu rotoped formou long - steady kardia.

Jsou dva dny kardia tohoto typu dostačující? Chci si při jízdě držet tepovou stejnou tepovou frekvenci, jen netuším, jak dlouho jezdit. Vyčetl jsem, že se jako první pálí cukry a zhruba po 30-40 minutách začnou tuky. Rád bych se tedy zeptal na nějaké základní info, jak dlouho je třeba při stejné frekvenci jezdit, aby to vůbec mělo ten efekt shození tukových zásob.

Děkuji a budu moc rád za případnou odpověď :)

shark02

06.10.2015 12:57

Odpovědět

Re: Zařazení kardia v netréninkových dnech

shark02: Zdravím,
mám dotaz ohledně kardio tréninku v netréninkových dnech.
Cvičím z velké části ve formě splitu, 3x-4x týdně. Momentálně Pondělí, Středa, Pátek, Sobota. V úterý a čtvrtek bych rád zařadil kardio hlavně kvůli vyrýsování.
Dříve jsem cvíčil HIIT tréninky jako tabatu apod., ale postupem času jsem to nezvládal uregenerovat. Pro tento účel jsem si tedy koupil na podzim/zimu rotoped formou long - steady kardia.
Jsou dva dny kardia tohoto typu dostačující? Chci si při jízdě držet tepovou stejnou...
Long steady kardio se ideálně zařazuje po tréninku, ne samostatně - má smysl jej zařazovat po probuzení nalačno s následným oknem, kde se nepřijímají žádné živiny.

jk22

06.10.2015 13:27

Odpovědět

Načetl jsem toho na internetu již dos Jednou je to po 40 minutách spaluje tuk, po druhé je to max. 30 minut. Jiná informace říká ráno, po tréninku. Možná nejlepší možnost bude to vyzkoušet na vlastní pěst, co bude fungovat nejlépe :)

shark02

07.10.2015 13:57

Odpovědět

Kruháč po tréningu ano, ale ne po zdrcujícím těžkým silovým tréningu dělaným čistě na růst... to je o prioritách :-)

Poté půl hodiny až hodinu bych nejedl a pak si dal AMG s trochou gaineru a pak proteiny-stravu...

Upraveno moderátorem jk22 07.10.2015 14:53

Jiří Petlach Offline

Jurawood

07.10.2015 14:41

Odpovědět

chtel bych se zeptat jakou drzet max. tepovku,pry je nejaka hranice u 130 tepu/min aby se nepalily svaly a ja tech 130 mam uz pri rychle chuzi a pri lehkem behu treba 140,zacal sem s kardiem rano na lacno

Maty

07.10.2015 14:58

Odpovědět

Používání kardio cvičení pro shazování tuku skoro vůbec nechápu.

Podle mne je to z určitého pohledu zcela na hlavu postavený přístup. Hned vysvětlím, proč na to nahlížím takto kriticky.

Na úvod jen předestřu, že zde nechci tvrdit, že by snad kardio nemohlo mít na hubnutí vliv.

Mohlo, jako jakákoli jiná fyzická aktivita.

Jenže – o co nám vlastně při kardiu jde? O spálení určitého množství energie, že ano.

Hodinou jízdy na kole spálíme přibližně 500 kalorií. Velmi přibližně, protože pokud pojedeme jako šílenci, spálíme třeba i více než dvojnásobek, a pokud pojedeme jen tak lážo plážo, nespálíme skoro nic.

A teď – pokud tedy máme v úmyslu ubrat svému tělu třeba právě těch 500 kalorií, proč tak činíme takovým způsobem, že se nutíme do nějaké aktivity, když stejně tak můžeme ten den prostě zcela jednoduše o těch 500 kalorií méně sníst, a místo nudného kardia se v klidu dívat na televizi?

Zde se projevuje můj pohled na věc, dle kterého kardio posuzuji – většina kardio aktivit, jako třeba běh a jízda na stacionárním kole, mě prostě nebaví, takže nutit se do nich kvůli hubnutí je podle mne čirý nerozum. Lepší je dle mého soudu věnovat čas aktivitám, které mne baví, nebo které jsou pro mne jinak důležité či prospěšné (být s rodinou, v něčem se vzdělávat, apod.). Pokud ale dané aktivity někoho vyloženě baví, pak je situace úplně jiná.

Ještě doplním, že jsem zde zcela opominul vliv aerobního cvičení na zlepšování kardiovaskulární kondice. V tomto ohledu má kardio jistě velmi silný pozitivní účinek, ale v tvém případě, pokud cvičíš, jak píšeš, tak si myslím, že s běžnou kondičkou problém nemáš, a tudíž bych asi to stacionární kolo prodal a koupil si místo toho něco hezkého na sebe. :-)

Na závěr něco uvedu k otázce dodržování nějaké určité tepové hranice během cvičení.

Pokud člověku jde o spalování tuků, tak je obecně lepší makat intenzívně.

Je fakt, že pokud je tepová frekvence nižší nebo střední, tak poměr pálení sacharidy/tuky je výrazně ve prospěch tuků, a při intenzívnějším zatížení tělo spaluje víc sacharidy, než tuky.

ALE:

Po cvičení s vysokou intenzitou nastává situace, kdy tělo přechází do fáze pálení v krvi kolujících mastných kyselin uvolněných během cvičení, a v celkovém součtu pak tuku spálí daleko více, než při cvičení s nižší intenzitou. Tuto fázi pálení tuku po cvičení totiž cvičení s nízkou či střední intenzitou nevyvolává. Nebo ne tak výrazně.

Uvítám nějaké doplňující či upřesňující postřehy od více znalých.

sheepeck

08.10.2015 00:16

Odpovědět

30/40 minut, takhle to nejde říct, každý je jiný

Nejdříve mušíš spálit glykogen, když jsem jezdil delší trasy na kole, tak se to objevovalo až kolem 80.tého kilometru, následuje "krize", kdy šlapu jen silou vůle.

Tím chci říct, že šlapat na rotopedu hodinu s pocitem,že 20 minut pálíš tuky je ztracený čas:D

Když už, tak šlapat na max formou HIITu

A mít obavy z pálení svalů.... jsi snad týden před soutěží? Ne? Tak tohle neřeš.

Kryštof Slabý Offline

dv9

08.10.2015 10:54

Odpovědět

K tomu jen drobnost. Hodně lidí má tak bídnou kondici, že žádný HIIT nezvládnou a long-steady cardio je pro ne výhodnější.

V dietě pro někoho může být long-steady taky lepší.

A nezapomínejme na celkově blahodárný vliv klasické chůze:
https://www.t-nation.com/training/get-ripped-get-walking

Jinak jo, HIIT je lepší a cvičit kruhově, v komplexech, supersériích, "staničním" způsobem apod. je na spalování tuku výhodnější než jen přímé série s 1-2 minutovým odpočinkem nebo delším...

Kamil Fila Offline

Tetsuo

08.10.2015 15:42

Odpovědět

8 příspěvků
Strana 1 z 1

Vytisknout