Pomoc při sestavení jídelníčku

14 příspěvků
Strana 1 z 1

Pro přidání tématu nebo reagování na téma musíte být přihlášení.
Pokud nejste registrovaní, tak se prosím registrujte.

Pomoc při sestavení jídelníčku

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda by se tu nenašel někdo ochotný, kdo by mi pomohl sestavit jídelníček. Jsem úplná začátečnice.
Je mi 19, vážím 54 kg a měřím 164 cm. Aktivně sportuji, především běhám. Teprve nedávno jsem začala cvičit.
Chtěla bych nepatrně zhubnout a hlavně se zbavit tukové vrstvy. Zkoušela jsem si sama sestavit jídelníček, ale nikdy z toho nevznikne nic dobrého. Poradíte mi prosím, jak na to? :) díky moc

zatím jsem se stravovala asi takto:
Snídaně: chleba s pomazánkovým máslem/marmeládou/sýrem/medem/jogurt s rohlíkem
Svačina: nic nebo ovoce/zelenina
Oběd: vyhýbám se smaženému, omáčkám a knedlíkům, jinak jím většinu jídel
Svačina: pokud jdu na trénink, tak nic, jinak jogurt nebo ovoce
Večeře: maso+příloha, zeleninové saláty...

eloise

16.07.2015 17:53

Odpovědět

Re: Pomoc při sestavení jídelníčku

Vypadá to dobře. Na snídani si dej třeba i vločky pokud ti chutnají, chleba asi nejlépe žitný nebo celozrnný, zkus i třeba arašídové máslo nebo různé ořechy,jogurty spíše bílé, ovoce hlavně citrusové a tmavší bobulovité (borůvky, rybíz, ostružiny...) ale jiným nic nezkazíš :) jinak si myslím, že to není špatné. Dávej zdravé tuky, semínka, pokud chceš smažit tak dávat přednost kokosovém oleji a jestli si to můžeš dovolit tak by se mohl hodit nějaký multivitamín a zinek, pokud tě někdy bolí klouby tak něco na klouby třeba MSM, samotný kolagen nedoporučuju (kvůli chuti) :D proteiny asi potřeba nejsou, možná pokud máš nedostatek bílkovin a bílkoviny je potřeba zvýšit při hubnutí. Jinak na dochucení je zdravý třeba mák, skořice, kakao, kari. Je tu hodně článků co se ti budou hodit, snad ti to pomůže.

Naposledy upraveno 16.07.2015 20:24

lukynnn

16.07.2015 20:23

Odpovědět

děkuji za doporučení

a kdybych se na jídelníček chtěla podívat trochu podrobněji...kolik bílkovin, sacharidů a tuků bych denně měla jíst, jak by to asi vypadalo?

eloise

16.07.2015 22:18

Odpovědět

Podívej se tady je to dobře napsané a podle toho si to můžeš vypočítat. Třeba u sacharidů záleží kolik jich sneseš, mě třeba velké množství nedělá nejlíp a pokud se ti chce vážit a počítat tak můžeš sacharidy vlnit. Tuků klidně 60g denně těch 0,7-0,8g/kg je pro tebe asi málo, hlavně nedrž tuky nízko (narušilo by to hormony) a dej spíš rostlinné nenasycené tuky (omega 3 a 6) než nasycené a místo pomazánkového másla bych dal spíš normální máslo. Bílkovin kolem 100g denně (maso,vejce,ryby). Kolem tréninku nedávej moc ovoce ani zeleniny kvůli vláknině. Jinak snídaně, oběd a večeře by měly být větší než svačiny...a kromě běhání cvičíš i s činkama? nebo jiné sporty? podle toho by se dala ta strava nějak usměrnit.

lukynnn

16.07.2015 22:47

Odpovědět

S činkama jsem začala nedávno (asi před 2 měsíci, 2-3x týdně) a občas se projedu na bruslích. O vlnách jsem uvažovala taky, ale nejsem si jistá, jak je správně nastavit. Zatím jsem tady pročetla pár článku pro inspiraci, čtu dál, tak snad...

eloise

16.07.2015 23:35

Odpovědět

Vlny se zařažují až v bodě, kdy nejsi schopna nadále hubnout rozumným redukčním jídelníčkem a cvičením.

Ve tvém případě bych odložil vlny a zapracoval na nynějším jídelníčku, který se mi jako redukční nejeví.

Snídáš pečivo s pomazánkovým máslem, svačíš ovoce a obědváš "většinu jídel", jak jsi už zmínila a čekáš, že budeš hubnout. To opravdu ne :)

Ve tvém případě ohledně pečiva není důležité sledovat, jestli je celozrnné, tmavé etc... jak ti radil lukynnn. Musela bys toho sníst výrazně více, aby to mělo nějaký účinek.

Dále rada lukyna s přípravkem na klouby, kde nedoporučuje kolagen, ale naopak doporučuje MSM. Samozřejmě blbost, jelikož ti MSM tak akorát zředí krev :))

Protein bych naopak od lukyna doporučil, jelikož máš očividně malý přísun bílkovin.

Naposledy upraveno 17.07.2015 10:26

jk22

17.07.2015 10:24

Odpovědět

Doporučovat 50 kg holce protein je fakt nesmysl. K čemu?

Big Muscle Offline

Big-Muscle

17.07.2015 11:36

Odpovědět

Toto je na dlouho topic, takže se ti pokusím dát jenom několik obecných rad, ale snad se ti budou hodit.

Dobrá pomůcka ze začátku je založit si poznámkový blok, kam si týden budeš psát, co jsi snědla. Dostaneš tím dobrý nadhled nad svým jídelníčkem a můžeš si to v klidu projít. Uvidíš tam své největší chyby, které děláš a aspoň přibližně si propočítej živiny, zda tvůj příjem je dostatečný. Tento tvůj rozpis na aktivní sportovkyni moc vydatně nevypadá. Na to si dávej pozor, protože moc velký deficit rozhodně není cesta k optimálnímu hubnutí a je to na škodu.

Dávej si pozor na to, abys ať už úmyslně nebo podvědomě příliš neomezovala tuky ve stravě. Spousta lidí si automaticky vybavuje spojení tuky ve stravě = tuky v podkoží, ale to není pravda a tuky ze správných zdrojů tělo pro optimální funkci potřebuje. Můžeš zkusit zakládat snídaně na tucích a bílkovinách, to je postup, který se pro hubnutí velmi osvědčuje.

Píšeš, že ráda běháš. To můžeš využít a vyzkoušet HIIT.

Cvičení s činkami je fajn, ale spíše než různé pumpovací, "tvarovací a zkrášlovací" cvičení se soustřeď na základy silového tréninku. Buduj základy na základních cvicích a k tomu případně přidávej nějaké doplňky. => to vše nejlépe pod nějakým vedením, korekcí techniky a posturálních slabin.

Ve výsledku se nezaměřuj na číslo, které se ti objeví na váze, ale na vizuální dojem.

Ať se daří.

Naposledy upraveno 17.07.2015 12:34

Tomáš L. Offline

Tomas

17.07.2015 12:05

Odpovědět

jk22: Bavíme se konkrétně o téhle osobě, která se nasnídá pečivem s pomazánkovým máslem, nasvačí se ovocem, naobědvá se tak, že přijme sotva 15g bílkovin, což bude podobné u večeře a ty se ptáš, k čemu protein.
Má 54 kg, do jejího jídelníčku stačí zařadit v rozumném množství vajíčka, nějaké maso, rybu, jogurt, sýr a ještě bude mít co dělat, aby svojí potřebu bílkovin nepřesáhla. A ne, že jí poradíme, ať se dál láduje pomazánkovým máslem a k tomu si dá protein a problém je vyřešen...

Big Muscle Offline

Big-Muscle

17.07.2015 12:25

Odpovědět

Big-Muscle: Má 54 kg, do jejího jídelníčku stačí zařadit v rozumném množství vajíčka, nějaké maso, rybu, jogurt, sýr a ještě bude mít co dělat, aby svojí potřebu bílkovin nepřesáhla. A ne, že jí poradíme, ať se dál láduje pomazánkovým máslem a k tomu si dá protein a problém je vyřešen...
Samozřejmě s tebou souhlasím. Jen jsem reagoval na její zvažování o vlnách a na mylné rady lukyna.

jk22

17.07.2015 12:34

Odpovědět

jk22: Samozřejmě s tebou souhlasím. Jen jsem reagoval na její zvažování o vlnách a na mylné rady lukyna.
Jestli jsou moje rady mylné tak tím pádem jsou mylné i všechny články na webu, ze kterých jsem se všechno dozvěděl a nemusíš reagovat na můj koment vím co si myslíš :)

lukynnn

17.07.2015 15:37

Odpovědět

lukynnn: Jestli jsou moje rady mylné tak tím pádem jsou mylné i všechny články na webu, ze kterých jsem se všechno dozvěděl a nemusíš reagovat na můj koment vím co si myslíš :)
Vim, žes to myslel dobře, ale v tomhle případě musim dát za pravdu jk22. Články sis asi přečet, ale teď je ještě potřeba si trochu propojit souvislosti, než se vrhneš na dráhu trenéra a výživovýho poradce.

Jinak chápu, že mladá slečna snadno probudí v nejednom z nás gentlemana se snahou pomoct a poradit, ale asi by bylo rozumnější, kdyby si i ona nejdřív pročetla všechny články, který tu najde, podle nich si zkusila sama obměnit jídelníček, aktivity, vyzkoušela si, jakej vliv na ní jednotlivý změny mají, a ne jí hned klasicky nesmyslně diktovat, jaký potraviny má začít konzumovat, kolik gramů makroživin má za den mít apod. Každej jsme jinej, změny mají přicházet pomalu a přirozeně.

No, a časem třeba sama dospěje i k tomu, jak je běhání k ničemu.. :)

Za tento příspěvek bylo poděkováno 1x.

Jiří Mráz Offline

Frost

17.07.2015 16:56

Odpovědět

Frost: Vim, žes to myslel dobře, ale v tomhle případě musim dát za pravdu jk22. Články sis asi přečet, ale teď je ještě potřeba si trochu propojit souvislosti, než se vrhneš na dráhu trenéra a výživovýho poradce.
Jinak chápu, že mladá slečna snadno probudí v nejednom z nás gentlemana se snahou pomoct a poradit, ale asi by bylo rozumnější, kdyby si i ona nejdřív pročetla všechny články, který tu najde, podle nich si zkusila sama obměnit jídelníček, aktivity, vyzkoušela si, jakej vliv na ní jednotlivý zm...
Ty si můj člověk, souhlasím s tebou. To co napíšu tak nikomu nevnucuju a nejsem odborník tak jestli jsem se v něčem zmýlil tak sorry :)

lukynnn

17.07.2015 18:01

Odpovědět

Díky za rady všem, udělám si v tom pořádek :) píšu si co s ním, tak uvidím. Na nízký příjem bílkovin už jsem byla upozorněna dříve, zkusím to teď líp pohlídat. Díky :)

eloise

17.07.2015 18:44

Odpovědět

14 příspěvků
Strana 1 z 1

Vytisknout