Sektisté - "funkční tréninků

12 příspěvků
Strana 1 z 1

Pro přidání tématu nebo reagování na téma musíte být přihlášení.
Pokud nejste registrovaní, tak se prosím registrujte.

Sektisté - "funkční trénink"

Zdarec, často ke mně přichází různé názory známých trenérů, kteří vyznávají funkční, silový trénink, trénink na mobilitu, s vlastní váhou, kettlebellem a já nevím co všechno. Kolikrát jsou zastánci různých názorů a ostatní zavrhují. Sami při tom často dosahují silových nebo estetických výsledků jako průměrný cvičenec posilovny, namátkou je to například Al Kavadlo, Pavel Tsatsouline, Pavel Macek. Nebo názory v knize Trénink vězně, která zavrhuje, trénink s činkami, těžké tréninky do vyčerpání...
Proč myslíte, že lidé, kteří přeci jen disponují obsáhlými znalostmi a zkušenostmi nedosahují i podobných výsledků ?

Naposledy upraveno 30.01.2016 12:44

Michal Vrána Offline

Havran

30.01.2016 12:31

Odpovědět

Re: Sektisté -

Nepodceňoval by som ich. Ich cieľom nie je estetika, nemajú ambície predvádzať sa na pódiu ako kulturisti, ale ovládať vlastné telo a vedia vyvinúť obrovskú silu napr. pri údere päsťou, pri kopoch, pri zdvíhaní a ovládaní vlastného tela. S vlastnou váhou cvičia väzni, gymnasti, je základom v mnohých bojových športoch a vojenskom výcviku. Určite spravia viacej klikov na jednej ruke alebo klikov v stojke, zhybov a dipov ako by spravila väčšina priemerných cvičencov z posilovne. To píšem bez toho, aby som niekoho zhadzoval alebo tvrdil, že to je jediná správna cesta.

Naposledy upraveno 30.01.2016 14:18

jozko

30.01.2016 13:10

Odpovědět

Cilem je podle mě velmi často čirý bussines. Přijít z něčím novým,šokujícím, "inteligentním" prostě cool pro dnešní pseudointelektuální společnost, která je liná u něčeho vydržet a čeká zázraky na počkání, popř. odůvodnění proč nám něco nejde ( tím nemyslím jen cvičení).. Činky jsou jednoznačně nejprověřenějsí náčinní a směr, který tady máme 100ky let v různých podobách a stejně bude někdo tvrdit, že činky jsou k ničemu a že naproti tomu "natahování gumy" uděla ze 100kg gaučáka za 90dní atleta. Netrvdím, že tyto alternativní směry nejsou v něčem leckdy funknější, ale někdy mi přijde, že jejich autoři si často nevidí do huby, jen aby někoho ulovili. Ale někdy je docela hardcore číst jak nějaký styl vybuduje x kilo svalů za pár měsíců a zároveň odpalí x kil tuků, přičemž jejich propagátor po letech revolučnícho treninku vypadá jako by cvičil max půl roku a to ještě bez námahy. Řekněme si narovinu, většina lidí cvičí protože chtějí vypadat dobře a jestli udělají 10 shybů nebo 10 muscle up je nezajimá. Ale je dobře, že si každý může vybrat co ho baví, protože to je naprostý základ všeho, ale čekat neustále nějaký zázrak je nesmysl.

Jan Mička Offline

neis

30.01.2016 14:18

Odpovědět

Al Kavadlo umí věci, který neumí 99 % lidí a třeba i 90 % lidí, kteří cvičí kalistheniku.

Pavel Tsatsouline udělal při své minimální váze mrtvý tah s 250 kily a dokázal dělat svého času tlaky s kettlebellem, které na vyzvání na Fitness Expu nedokázali zvednout profesionální kulturisté.

Pavel Macek používá silový trénink jako podklad/základ/přípravu pro bojová umění.

Všichni jsou geneticky ektomorfové, nikdo z nich nesype, všichni se stravují poměrně minimalisticky. Navíc, lidé, co dělají kalistheniku ani nechtějí moc přibírat, protože s těžší vahou se špatně cvičí.

Je jistě pravda, že někomu se nemusí líbit sebevědomé vyjadřování trenérů, kteří nejsou moc svalnatí. Vtip je v tom, že oni oslovují běžnou populaci, a obcházejí celou oblast kulturistiky. Na druhou stranu se s nimi přátelí řada lifterů a zápasníků, kteří jejich znalosti oceňují.

Funkční silový trénink pro běžnou populaci dává dobrý smysl a je to opravdu to nejlepší na trhu.
Psal jsem na tohle téma několikadílný článek na Body-Test.

Kdo chce ale nabírat svaly, musí prostě víc jíst, cvičit častěji nebo s větším objemem, nebát se občasného cvičení do selhání, brát více suplementů a případně užívat steroidy. Taková je realita.

http://www.body-test.cz/cs/clanky/219-jak-si-vybrat-spravny-typ-cviceni/

Naposledy upraveno 30.01.2016 14:24

Kamil Fila Offline

Tetsuo

30.01.2016 14:23

Odpovědět

Určitě je to dobrý, co mi ale na nich vadí tak téměř všichni mají fakt dost sektářskej přístup, vyloženě se vysmívají všemu ostatnímu ne je jejich funkční trénink (z pravidla kettlebely) a cokoliv ostatní je prostě špatně.

A paradox je, že zrovna Tsatsouline sám prodává "pavelizer", v knížkách atd. ale plive na cvičení na strojích (http://www.dragondoor.com/p12/)

Michal Vašíček Offline

mclama

30.01.2016 14:39

Odpovědět

Kdyby řekli nejlépe budete vypadat při činkách, ale nejpraktičtější sílu a zdraví budete mít u kettlebelu, tak by asi pro marketing moc dobře neudělali. Všechno má své pro a proti, ale za vším hledej prachy a na činkách jako takových se už vydělat moc nedá;)

Jan Mička Offline

neis

30.01.2016 14:42

Odpovědět

Já rozumím, proč ti lidi jednají tak, jak jednají. Jsou to lidi s pokročilou znalostí tréninkových postupů, anatomie těla, pohybu, zdraví, stravy atd. Takže je pro ně bezpochyby frustrující sledovat, jak se většina běžné populace při honbě za nesmyslnými ideály vlastně ničí - něčím, co je mělo primárně posunout dopředu. Taky to nemám rád, ale celkem to chápu.

Ragu Offline

ragu

30.01.2016 15:10

Odpovědět

Opravdu si myslíš, že je tohle zajímá? Nechci vypadat pesimisticky, ale podle mě je jim úplně u zadele za čím se honí běžná populace, dneska každý hledá jak najít cestu do peněženky co nejvíce lidí. Moc málo lidí dneska dělá plosnejsi bez viditelné podnikatelské snahy. Vždycky mi přijdou super články typu, "tohle je nejlepší věc na světě" a mimochodem si to můžete zakoupit zde www.blablabla.cz i když to co píšu dělám jen pro Vas a to že jsem si za to koupil už druhou audinu je věc druhorada. Možná, že se najde výjimka co šíří osvětu o zdravém životě a pritom se živí úplně odlišnou práci, ale logiku by to nedávalo :)

Jan Mička Offline

neis

30.01.2016 15:31

Odpovědět

Tsatsouline je regulérně vystudovaný sportovní vědec. Jasně, že je i obchodník, ale nikde neříká, že jeho metoda je nejlepší na budování svalů. Zcela jasně naopak razí heslo "strong first". Není tam žádný chyták, protimluv, nebo lež.

To, že někdo vydělává na svých znalostech, na tom, že je skvělý kouč a umí programovat silový progres, je v pořádku, a troufám si tvrdit, že to je to hlavní. Tupá komerce se dělá jinak. Tady od od klientů vyžaduje dost přemýšlet, co dělají.

Naposledy upraveno 30.01.2016 16:30

Kamil Fila Offline

Tetsuo

30.01.2016 16:29

Odpovědět

Osobně pokud vidím, že někdo zarputile prosazuje jen to své, tak je pro mě pouhý hlupák, nebo čirý podnikatel a ani jednoho nejde brát obecně vážně, i kdyby měl 30 doktoratu. Nikdo neví vše a nemá zkušenosti ze všeho, nikdo nevleze do naší kůže, aby věděl co je pro nás to nejlepší. Každá disciplina má své pro a proti, každá může člověka posunout dopředu a obohatit a stejně tak naopak. Nemluvim o nikom konkrétně, ani cíleně o posilování, ale poslední dobou začíná být tolik zázračných směru, že všech oblastech, že je to vážně až k smíchu... Lidi by měli hlavně dělat to co je baví, pokud je to neživí a hledat si svoje cesty..

Jan Mička Offline

neis

30.01.2016 16:48

Odpovědět

To co říkáš je v kontextu s tréninkem a lidmi, kteří jsou v tomhle vláknu zmínění, nesmysl. Reálně ty přístupy vycházejí ze stejných základů a měly by tvořit celek, který respektuje to, jak tělo v základech funguje. Žádný dobrý trenér ti neřekne ať do puntíku dodržuješ něco předepsaného, ale bude se u tebe snažit vytvářet návyky a postupný progres podle toho, co vyhovuje tvým specifickým požadavkům.

Ragu Offline

ragu

30.01.2016 18:08

Odpovědět

Specificky to, co dělá Tsatsouline, je heslo "cvičit co nejméně cviků co nejlépe". Je to minimalismus, který se většině lidem dlouhodobě vyplatí.

Pokud bude Tsatsouline dělat knížku s Andy Boltonem o mrtvém tahu, nebude tam cviků zas tak málo.

Dogmatičnost v tom nevidím. Spíš teď na základě jistým zkušeností vidí, že se lidi honí za přeludem rozmanitosti. (A to osobně nejedu přímo Stongfirst...)

Kamil Fila Offline

Tetsuo

30.01.2016 19:25

Odpovědět

12 příspěvků
Strana 1 z 1

Vytisknout