Kvalitu spánku ovlivňuje strašné množství různých vlivů. Je jich fakt stovky. Z těch co může člověk ovlivnit je spánková hygiena ... tzn chodit spát ve stejný čas, ideálně před půlnocí. Vstávat ve stejný čas. Hraje roli i aktuální úroveň stresu, únava cns (overeaching, přetrénování, jednorázová nadměrná zátěž), osobní problémy, nízká tvorba melatoninu, nedostatek minerálů (hořčík, vápník...), nástup nemoci...
Všeobecně se doporučuje eliminovat rušivé vlivy. Jak hlukové, tak světelné (při spánku mít v pokoji opravdu tmu, i bez blikajících spotřebičů atd).
V posteli nejíst, neprovozovat jiné činnosti (sex se nepočítá, ale netahat tam notebook a neležet u facebooku před spaním). Měla by sloužit opravdu jen ke spánku. Roli hraje i umístění postele, ať už věříš na nějaké zóny nebo pragmaticky prostě zohledňuješ její polohu vzhledem k oknu a dveřím.
Existují i různé programy v mobilu, které ti měří tvoji spánkovou aktivitu podle toho jak se hýbeš během spánku a ráno tě vzbudí přesně po spánkovém cyklu (spousta lidí má nastavený budík tak, že se probouzí do půlky spánkové fáze a pak jsou jak praštění). Všeobecně se doporučuje plánovat spánek po 1,5h místo po celých hodinách (6h, 7h30min...). Dobré jsou i různé formy meditace nebo autogenní trénink těsně před spaním jako taková předpříprava mozku a těla na spánek (vědomé zpomalení dechu, tepu a mozkové činnosti).
Z bylinkářských rad se doporučuje pít odvar z meduňky nebo sáček s levandulí pod polštář...
Upraveno moderátorem admin 07.04.2014 17:57
Za tento příspěvek bylo poděkováno 2x.