Příspěvky uživatele checht777

87 příspěvků
Strana 1 ze 6
Dixxik: Jasně, zvýšení citlivosti hladin hormonů jsou benefity fastingu, at už přerušovaných, nebo delších. Autofagocytoza je možná jeden z nejlepších benefitů fastingu s potenciálem k léčbě civilizačních onemocnění. Nově se tím zabývá dost studií, např., která také definuje fasting jako: "fasting is characterized by the complete deprivation of food but not water, with intervening periods of normal food intake. Based on the duration, fasting can be classified as (i) intermittent fasting (IF—e.g., altern...
Dívej, určitě se tady najdou lidi, kteří jedou v zajetých kulturistických stereotypech , a stejně tady nepochybně najdeš i lidi, kteří problematiku výživy studují do hloubky a pracují s aktuálními vědeckými poznatky.

S tím využitím, nevyužitím potenciálu IF, znovu říkám - Záleží na cíli/důvodu! Nic není dogma! Když bude můj cíl budování svalové hmoty můžu se chovat jinak než když se budu snažit léčit rakovinu.

Ad Roubík a zdroj informací v knize Moderní výživa. Je to jednoduché. V závěru je rejstřík s odkazy na 514 studií a další doporučenou literaturu.
Mimochodem, osobně mám pocit, že je to nejlepší původní česká kniha o výživě za posledních minimálně deset let.
Síle zdar.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

před 3 měsíci

Dobře odlišíme dva termíny - Intermittent fasting, což jen popis nějaké metody. která má řadu modifikací Je to relativně nová metoda přístupu k výživě obecně a je používaná zejména ke kontrole hmotnosti, a v širším plánu jako výživový protokol v různých sportech i jako podpora u různých nemocí.
"Odpočinek trávicí soustavy" je termín běžně používaný a míní se tím jen, že když po nějakou dobu nedodávíš energii do oragnismu, může se tento lépe soustředit na vnitřní procesy - buněčné opravy (autofagocytóza), zvýšení citlivosti hladin hormonů a řadu dalších věcí. Přísun energie znamená, že tělo vynakládá část energie na (TEF) - termický efekt potravin, který vyjadřuje energetickou spotřebu trávicí soustavy. Když tělo energii nedostane, trávicí soustava "odpočívá" tím, že nemusí vydávat energii. A není to malé číslo je to 10-20% jak u které makroživiny.
O pevné stravě se hovoří zejména proto, že zatěžuje trávicí soustavu energeticky podstatně více než tekutá strava. A nějaký true IF nejspíš ani neexistuje, jsou jen různé modifikace metody založené na počítání cyklů/dnů/hodin.

Druhý termín je Fasting - Půst. Není to metoda, je to pozůstatek prastaré životní nutnosti po celou éru lovců, až do doby zemědělské. Později se rovněž používal jako rituální/očistná/duchovní/léčebná záležitost a nebo v dobách neúrody. Žádná metoda, jen účel a okolnosti. Procesy v těle řídí autonomní nervový systém, v době půstu je aktivovaný sympatikus, v době jezení a trávení parasympatikus. Obě modality fungují hormonálně zcela odlišně.

Snažíš se popisovat funkce inzulinu a glukagonu, a říkáš, že to nahlížíme ze špatné stránky. Dobře, tvůj názor. Říkáš, že ..."když se nevyplavuje inzulin, tím pádem se zvyšuje hladina jeho antagonisty glukagonu".... a dále "Taky při nízké hladině inzulinu je vyplavováno více růstového hormonu".

Naproti tomu, např v knize Moderní výživa - (Roubík a kol.) - v kap. Úvod do biochemie a fyziologie sportovní výživy se píše....vylučování glukagonu snižuje růstový hormon" (str.43)... :-)

Ad T-Nation. Jestli jsi ten web někdy sledoval, tak musíš vědět, že je to relativně otevřená platforma a kvalita obsahu kolísá podle autora příspěvku. Jsou tam autoři jedni z nejlepších, průměrní i ne moc dobří. A i ti nejlepší se nestydí napsat, že se časem změnil nebo vyvinul jejich názor na nějakou věc. Tak to chodí.

A ty by sis pro změnu nemusel myslet, že každý tady čeká na něco tak mega objevného, jako třeba tvoje věta " Většinu procesů v těle řídí hormony, které jsou alfou a omegou, to je potřeba si uvědomit". Fakt myslíš, že je tady každý tydýt, který čeká na tebe až mu vysvětlíš něco tak triviálního? :-)

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

před 3 měsíci

Dixxik: Problé to není, každopádně když si dáš protein, nebo nedejbože přímo glukozu tak už to prostě není půst. Ten půst je tam od toho, aby se ti nevyplavoval inzulin v reakci na přijatou potravu a od toho se odvíjí i ostatní hladiny hormonů a celkově ten benefitní stav fastingu. Samozřejmě tě to nezabije si dát protein, ale prostě to pak není fasting ;)
S tím bych si dovolil polemizovat. Princip IF stojí především na principu oken kdy organismus nepřijímá PEVNOU STRAVU a odpočala si trávicí soustava, + všechny ty další benefity, kterých je tolik, že se mi je nechce ani vypisovat. U sportovců, kteří mají zájem i na budování svalové hmoty ( a ta se na IF buduje hodně špatně) a nebo alespoň na minimalizaci rizika katabolizace svalové tkáně se používá adaptovaný přístup, kdy sportovec přijímá v době půstu rychlevstebatelné bílkoviny, BCAA, AMG nebo alespoň Leucin. Je to o tom i pár článků T - NATION. Nic není dogma!

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

před 3 měsíci

kripl: Zdar, mam opacny problem. Zraci okno mam 9-17, ale nekdy cvicim az vecer kolem 19:00. Je velky problem dat si po cviceni neco z amg rady? Idealne post workout, v nejhorsim ciste amina a ionty?
Po dvou letech zkušeností s IF bych viděl, že to nebude problém. Záleží jaký máš cíl. Jestli ti jde o redukci a nebyl ten trénink vražedný, nemusíš dávat nic, nebo před trénikem dát BCAA nebo Leucin, nebo nějaký aminokomplex, aby se co nejvíc vykrila katabolizace ze zátěže. Jestli preferuješ rychlou regeneraci a anabolizaci, tak bych dal po tréninku CFM (nebo HYDRO) + mix, glukózy a maltodextrinu. V IF jde v principu hlavně o to, že v půstovém okně nechceš rozjíždět trávení. Rychle vstřebatelný protein a monosacharidy tí nějak trávení nerozjedou a sekrece inzulinu bude směřovat aminokyseliny primárně do svalů.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

před 3 měsíci

Tetsuo: Předávkování hořčíku krátkodobě způsobí tak průjem.
Předávkování zinkem dlouhodobě zhoršuje např. čich. Potenciálně zrak.
Díky, zatím nic z toho nepociťuju, tak to asi nebude "still overdose".

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

před 8 měsíci

Co to je "krátkodobě" ?
Já používám asi tak půl roku 2x denně NEXGEN PRO,k tomu každé ráno 40mg zinek v chelátu, každý večer k tomu pití s 5g prášku kde je asi 60mg hořčíku v chelátu a 3x týdně se po tréninku ještě koupu v síranu hořečnatém tak 3-4 dl soli.
Zatím nepozoruju žádný problém.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

před 9 měsíci

Pěkně napsaný. V mnoha bodech se s tebou potkávám, i když jsem nikdy nešel do extrémů, kterými jsi prošel ty. Mimochodem, visení je fakt Bůh! Asi před půl rokem jsem pod vlivem Ido Portala a Petra Růžičky začal viset často, hlavně ráno a pak potom co přijdu ze sedavé práce. Snažím se o tři minuty za den celkem, ale cítím, že je potřeba víc, mnohem víc - třeba 7 minut a kombinovat pasivní vis s aktivním. Můj standard je minuta na pokus, ale někdy jdu až na 1,20-1,30 a zatím jen jednou se mi povedlo 1,40. Cíl mám tak 2 minuty v kuse, ale to pak přejdu na visy na jedný, přítahy na jedný a tak. Benefity - odešla periferní bolest ramen, zlepšil se mi úchop asi tak o 50%. Intoxikoval jsem pár lidí, co je bolely ramena, visením, a poznatky jsou víc než dobrý.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

17.10.2018 08:12

https://aktin.cz/intermittent-fasting-aneb-prerusovane-hladoveni

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

01.03.2018 12:48

Zkusil bych experimentovat. S bílkovinama - měsíc požívat jen RAW - nedochucovaný nevylepšovaný protein typu CFM případně mix CFM a Hydrokaseinu
Experimentovat s množstvím vlákniny (ubrat zeleninu/přidat)
Experimentovat se sacharidy, např dávat je jen do jídel kolem tréninku nebo nejlépe jen po něm. Zkusit si nějaký sytém IF, třeba 10/14.
Nezkoušel bych všechno naráz, ale vždycky změnil jednu věc a pak to nechal měsíc tak a teprve po měsíci vyhodnotil jestli se to zlepšuje nebo ne, aby měl metabolismus čas na to vůbec reagovat. Může být rozhozený střevní biom a oprava vby v tom případě taky chvíli trvala.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

01.03.2018 06:42

To je naprosto výstižné.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

11.06.2017 20:06

Podle složení mi MANA připadá jako hodně, hodně předražený gainer. Podle mně, kdyby sis koupil nějaký obyčejný syrovátkový protein a přimíchal k němu maltodextrin, tak na tom budeš stejně za zlomek peněz.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

24.04.2017 08:21

Díky.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

15.02.2017 14:28

Ahoj,
před týdnem jsem začal zkoušet IF protokol v klasickém provedení 16/8. Krmící okno začíná v 11.30 a končí 19.30. Nemám problém si nedávat v půstovém okně nic, ale k vůli příznivější situaci pro anabolizaci si dávám ráno, cca v 6.00 25g Whey CFM80 RAW do kterého přisypu trochu kakaa na vaření. Ano/Ne? Děkuji za radu.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

31.01.2017 06:29

Díky!

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

23.01.2017 20:26

Děda byl včera sám doma, tak sbalil babče její tyč na selfíčka a natočil jak se dá cheatovat s ab rollerem, když vás ze stoje ještě tělo nepustí do natažení aniž byste se cestou prolomili a šli na...Používám gumové expandéry,které natáhnu na předloktí. Egpandéry jsou přidělané nahrazdě mezi futrama.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování

23.01.2017 13:27

Skvěle, díky moc.

Martin Prchal Offline

checht777

• Uživatel
  • 87 příspěvků
  • 7 poděkování